alexbard: (Default)
[personal profile] alexbard
Періодично виникає така потреба зробити панорамне зображення з кількох знімків. Причому з тепловізійних знімків.
Зазвичай функцію створення панорам у тепловізійних програмах знайти важко. Тобто вона там доволі рідко зустрічається. Але іноді зустрічається.
Проте, оскільки все ж таки всі тепловізійні формати є запатентованими, то доводиться працювати лише з тим, що в тебе є.
Така собі війна форматів. Цифрова фотографія вже через це пройшла. А от термографія ще в процесі.
Але зазвичай можна експортувати знімок в який-небудь графічний формат і після цього зібрати панораму в якійсь іншій програмі. Народ полюбляє Photoshop. Я ж із своєю відкритістю віддаю перевагу GIMP. Безкоштовно, доволі зручно, потужно й місця небагато займає. Для любителів програмування - вбудована підтримка скриптів, завдяки чому можна розширити функціонал програми за бажання. До того ж в інтернетрях багато чого є вже готового. Від імпорту файлів з формату RAW різних виробників, до тієї ж панорами тощо.
Я не великий любитель програмування, але з кубиків складати те що мені треба навчений. Тож обкладинки або малюнки для CD/DVD дисків для нанесення безпосередньо на диск роблю там же ж.
Але мова зараз не про це.
Раніше панорами з тепловізійних зображень збирав "ручками". Доволі кропітка робота, зважаючи на те, що тепловізійне зображення набагато гірше за якістю, ніж будь-яке зображення зі звичайної камери.
По-перше, "мєгапікселів мало" - на ринку тільки-тільки з'являються камери мегапіксельного формату, хоча для "спецпризначення" вже давно можна отримувати великі зображення, та й коштують такі камери ще чималенькі гроші, тож використовують їх виключно в тих сферах, де такі гроші є, або задачі стоять відповідні.
Тому поки що "клеїмо".
А по-друге, сам характер тепловізійного зображення - вони більш розмиті, до того ж за невеликих перепадів температур "лізуть" всі  проблеми, з якими в звичайних камерах теж зтикаються, але більшість просто не помічає. А саме, це й геометричні викривлення зображення, й особливо неоднорідність по полю зору, тобто на гладенькій однорідній поверхні ви будете мати в центрі зображення температуру або яскравість більше, ніж ближче до країв.
Тож у мене були великі сумніви чи зможе якась програма для автоматичного створення панорам "проковтнути" тепловізійні знімки.
От заради експерименту й почав гратися з Hugin, яким до цього вже користувався для склеювання звичайних знімків. В принципі панорами за останні півтора роки - саме цим інструментом і зроблено.
І... він їх проковтнув. Тож ось два "склеєних" зображення, що мають розмір більший, ніж дає картинку мій тепловізор...

IR008643-IR008648

IR008653-IR008658

Ось дві картинки - вигляд з мого вікна.

А ось він же звичайною камерою ввечері.IMG_0968


Date: 2012-08-09 04:33 am (UTC)
From: [identity profile] lvivil.livejournal.com
цікаво... перепрошую за дитяче питання, тепловізор - то пристрій, що сприймає інфрачервоний діапазон е-м хвиль? ... і ще... напроти Вашого будинку неначе якийсь релігійно-кульовий комплекс... зовсім чорні куполи (тплвз) відповідають золотим (зв фото) - то вони такі холодні (бо блискучі, не нагріваються), і навпаки - стіни будівель яскраві (бо нагріті)...? а загалом культове місце виглядає в середньому більш холодним... :) ... дякую за цікавий пост...
Edited Date: 2012-08-09 04:34 am (UTC)

Date: 2012-08-09 03:34 pm (UTC)
From: [identity profile] alexbard.livejournal.com
Чому дитяче? Тепловізор - це фактично радіометр, призначений для візуалізації розподілу температур. Так, працює в інфрачервоному діапазоні е-м хвиль. Але теоретично можна й в інших діапазонах зробити. Принаймні у видимому й ультрафіолетовому, але то для високих температур.
Навпроти мене православний культурний центр. Куполи холодні не тільки й не стільки через те, що не нагріваються, а через те, що блискучі (металеві) об'єкти мають низьку випромінювальну здатність і високий коефіцієнт відбиття. Тож фактично вони "відбивають" холодне небо.
Дахи центру виглядають більш холодними, бо там похилі дахи, теплоізольовані, та ще з покриттям з якогось полімеру. Скоріш за все мають низьку теплоємність і тому накопичують менше тепла, й тому швидше його віддають.
До речі, на цьому ефекті базується спосіб діагностики пласких дахів. Якщо ізоляційний шар під мембраною (покриттям) даху містить вологу - то такі місця мають підвищену теплопровідність, але й підвищеню теплоємність. Тобто прогріваються на сонці повільніше, а вночі повільніше віддають тепло. Тож якщо робити огляд даху в нічний час, то можна піймати момент, коли подібні дефекти просто проявляться назовні.

Date: 2012-08-09 07:09 pm (UTC)
From: [identity profile] lvivil.livejournal.com
Дякую за пояснення! Уточню, що я так розумію: куполи не нагріваються, тому що блискучі, що й означає - велике альбедо у них, тобто коефіцієнт відбиття... :) ... цікава тема...

November 2015

S M T W T F S
123456 7
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated Oct. 20th, 2017 11:23 pm
Powered by Dreamwidth Studios